KAASAEGNE TSIRKUS

Tsirkusest rääkides meenub inimestele kas palliga hüljes või jalgrattal karu. Arvad ehk sinagi, et tsirkus on vaid lastele mõeldud meelelahutus?
Arva uuesti!


Ajad on muutunud – kaasaegne tsirkus on uudne etenduskunst, kus loomi reeglina ei kasutata ja kus ei kehti ka paljud teised tsirkusega seotud stereotüübid. Traditsioonilised rollid ja kogu etenduse ülesehitus on tundmatuseni muutunud. Ennekõike on kaasaegne tsirkus mõeldud täiskasvanutele, ehkki paljud etendused sobivad vaatamiseks kogu perele. Lisaks muusikale, tantsule jm oskustele rakendab see kunstiala tsirkuse elemente (akrobaatika, žongleerimine jne), püüdes avastada ja laiendada inimvõimete piire.

See on kunstivorm, mis kõditab närve ja pakub uutmoodi elamusi. Elamusi, mis sunnivad sind hinge kinni hoidma ning toolist haarama.

AJALOOST

Kaasaegne tsirkus kui etenduskunst juhtivates tsirkuseriikides

Kaasaegne tsirkus on alguse saanud juhtivatest tsirkuseriikidest nagu Kanada ja Prantsusmaa, mil traditsioonilise tsirkuse (rändavad tsirkuseperekonnad ja loomatsirkus) populaarsus hakkas taanduma. 70ndatel, hakati uut kunstiliiki kutsuma esmalt “uueks tsirkuseks”, siis “kaasaegseks” ning seejärel “nüüdistsirkuseks”. Tänapäeval on kasutusel Euroopas ja Ameerikas lihtsalt “tsirkus”, sest nendes maades loomatsirkust enam ei lubata. Traditsiooniline tsirkus on taandumas Lääne-Euroopast, samal ajal kui kaasaegne tsirkus kiire tõusva tähena endale etenduskunstide seas kohta kinnitamas.

Loe veel